Terapie prowadzone w naszym Centrum

Terapia indywidualna obejmuje różne techniki i metody pracy. W zależności od schorzenia zastosować możemy terapię manualną, techniki tkanek miękkich, ćwiczenia – bądź też ich kombinację. Umów się na nią, jeśli walczysz z bólem, wracasz do codziennej sprawności lub aktywności sportowej po urazie, złamaniu, operacji, wypadku, pobycie w szpitalu. Niezbędna jest również wtedy, gdy chcesz odzyskać zdolność prawidłowego poruszania się, potrzebujesz terapii funkcjonalnej po udarze, urazie mózgu, zmagasz się ze stwardnieniem rozsianym lub innymi dolegliwościami.
Terapia dostosowywana jest indywidualnie w zależności od problemu, na podstawie przeprowadzonego wywiadu i diagnostyki.

Terapia manualna - obejmuje wszelkie rodzaje leczenia, podczas których terapeuta jako narzędzia pracy używa swoich dłoni. Dzięki technikom rozluźniania tkanek miękkich namierzamy dysfunkcyjną strukturę i umożliwiamy organizmowi przywrócenie jej do prawidłowego stanu zarówno na poziomie tkankowym jak i funkcjonalnym. Możemy w ten sposób pracować z bólem, stanem zapalnym, urazem czy przeciążeniem stawu, powięzi, mięśnia lub nerwu. W terapii stosowane są różnorodne techniki lecznicze, m. in.: terapia punktów spustowych, techniki energizacji mięśni, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, rozluźnianie pozycyjne..

Terapia powięziowa - inaczej rozluźnianie mięśniowo-powięziowe polega na przywracaniu prawidłowego napięcia struktur o podwyższonym lub obniżonym tonusie. Przebieg terapii zależny jest od określonych reakcji tkanek – uwalniania napięć oraz ograniczeń. Stosowane techniki pobudzają reakcje naczyniowo-ruchowe, regulują krążenie, a dzięki temu usprawniają procesy usuwania toksycznych produktów przemiany materii z obszaru poddawanego terapii. W wyniku tego tkanki mogą odzyskać właściwą długość i napięcie. W ten sposób zbliżamy się do fizjologicznego wzorca ruchu.

Terapia funkcjonalna - wykorzystuje i łączy wiedzę oraz techniki innych koncepcji tak, by wypracować konkretną funkcję lub odzyskać utraconą (np. umiejętność wstawania z krzesła bez podpierania się rękami, zakładanie kurtki i jej zapinanie). Fizjologicznie korzystamy tutaj z plastyczności układu nerwowego, który w ciągu życia non stop się przebudowuje. Punktem wyjścia jest określenie dokładnego celu jak np. nauka chodu bez kuli ortopedycznej. Następnie planujemy kolejne mniejsze - etapowe cele i realizujemy je stopniowo, aż do wypracowania zamierzonego głównego efektu. Terapia funkcjonalna nie musi odbywać się na materacu, czy stole terapeutycznym. Często wykorzystujemy bardziej codzienne otoczenie. Ćwiczymy np. na schodach, na krześle, siedząc przy stole, w łazience, czyli wszędzie tam, gdzie pacjent ma trudności z wykonaniem określonej czynności.

Terapia psychosomatyczna - coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że każde przeżycie, którego doświadczamy w sferze psychiki i uczuć może wywrzeć wpływ na nasze ciało. W ten sposób powstają nie tylko utrwalone napięcia, ale również dysfunkcje w pracy konkretnych narządów. W czasie terapii na podstawie przeprowadzonego wywiadu i rozmowy z pacjentem sprawdzamy, czy ciało i umysł poradziły sobie z określonymi psychogennymi stresorami z życia czy nie. Pracujemy z różnymi skutkami stresu, jego objawami w ciele pacjenta, aż do momentu uwolnienia - ustąpienia negatywnych objawów. Ten rodzaj pracy z pacjentem zawiera się w terapii indywidualnej, najczęściej łączony jest z innymi technikami. 

Rehabilitacja neurologiczna – znajduje zastosowanie w takich schorzeniach jak: 
- uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego: stan po udarze mózgu, urazie czaszkowo-mózgowym, nagłym zatrzymaniu krążenia z niedotlenieniem mózgu, uszkodzeniu rdzenia kręgowego, porażeniu, w niedowładzie,
- uszkodzenia obwodowego układu nerwowego,
- stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne,
- miopatie,
- neuropatie,
- zespół móżdżkowy,
- choroba Parkinsona
i inne.
Podczas terapii stosujemy torowanie metodą IBITA NDT Bobath, reedukację prawidłowych wzorców ruchowych, ćwiczenia funkcjonalne, szeroki wachlarz technik tkanek miękkich, terapię manualną, elementy terapii czaszkowo–krzyżowej, techniki osteopatyczne.

Terapia orofacjalna - neurologiczna terapia twarzy i narządu mowy. Ma zastosowanie w zaburzeniach mowy, przełykania, działania mięśni mimicznych twarzy, mięśni oka, mięśni oddechowych. Praca odbywa się zarówno w obrębie głowy, twarzy i szyi, ale też tułowia. Może odbywać się jako oddzielna wizyta lub być połączona z innym rodzajem rehabilitacji neurologicznej.

Terapia jamy brzusznej – jest pomocna dla osób, które borykają się z częstymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego takimi jak np. uczucie ciężkości i bóle brzucha po posiłku, wzdęcia, niestrawność, biegunki, zaparcia. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że stres i napięcie gromadzą się w ciele, wpływając między innymi na kondycję narządów wewnętrznych. Podczas terapii można rozluźnić otaczające je tkanki, poprawić ukrwienie i odżywienie, a przez to również ich funkcjonowanie.

Terapia ortopedyczna - usprawnianie po operacjach, złamaniach, wypadkach, w chorobach stawów i kręgosłupa. W pierwszym okresie największą wagę przywiązujemy do zapewnienia organizmowi jak najlepszych warunków do gojenia i zmniejszenia bólu, obrzęku. W kolejnych etapach odbudowujemy siłę, masę mięśniową i stabilność stawów, pamiętając o zakresie ruchomości – tak, by dana część ciała mogła znów pełnić swoją funkcję. Pilnujemy też, by czasowa niesprawność jednego obszaru nie wpłynęła negatywnie na inne rejony ciała.

Terapia uroginekologiczna - leczenie dolegliwości związanych z zaburzeniem funkcjonowania mięśni dna miednicy:
­ NTM (nietrzymanie moczu),
­ obniżenie narządów miednicy mniejszej,
­ praca z blizną po cesarskim cięciu,
­ masaż kobiet w ciąży,
­ kinesiotaping kobiet w ciąży.

Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa - podstawową metodą leczenia obrzęku limfatycznego oraz lipidowego (tłuszczowego) jest tak zwana kompleksowa terapia przeciwobrzękową (udrażniającą), która obejmuje manualny drenaż limfatyczny (MDL), bandażowanie (kompresoterapia), ćwiczenia poprawiające odpływ chłonki oraz pielęgnację skóry. Wśród szczegółowych celów kompleksowej terapii przeciwobrzękowej wymienić należy przede wszystkim zmniejszenie istniejącego obrzęku, rozluźnienie powstałych zwłóknień, zwiększenie ruchomości w stawach oraz utrzymanie odpowiedniej siły mięśniowej kończyn. Kompleksowej terapii przeciwobrzękowej towarzyszy również profilaktyka wad postawy jako czynnościowego następstwa długotrwałego obrzęku oraz edukacja pacjenta w zakresie prawidłowej pielęgnacji skóry i szeroko pojętej profilaktyki przeciwobrzękowej.

Terapia przeciwbólowa – przynosi ulgę w wielu dolegliwościach: chorobach mięśni, stawów, kręgosłupa, stłuczeniach i długo dających się we znaki złamaniach. Pomaga również w bólach wynikających z przeciążenia zarówno w pracy fizycznej, jak i siedzącej. Redukuje bóle napięciowe głowy, karku, szyi. Znajdują tu zastosowanie najróżniejsze techniki pracy terapeutycznej. W zależności od potrzeby i wrażliwości na ból może być to bardzo delikatna praca odczuwalna niemal jak sam dotyk lub intensywniejsza, obejmująca głębsze struktury.

Terapia blizn – praca przy bliźnie jest niezwykle ważna. Zapewnia odpowiednią elastyczność i przesuwalność skóry, powięzi, mięśni. Zaniedbana blizna i zrosty w głębszych warstwach tkanek mogą prowadzić do zaburzenia biomechaniki ciała i bólu nie tylko lokalnie, ale też w odległych częściach organizmu, np. w obrębie kręgosłupa. Dotyczy to zarówno blizn po urazach, jak i planowanych zabiegach chirurgicznych, czy cięciu cesarskim. 

Terapia dla seniorów – pomaga w odzyskaniu sił i sprawności po pobycie w szpitalu, zabiegach chirurgicznych, w chorobach kardiologicznych i innych chorobach narządów wewnętrznych. Połączona z eliminacją bólu pozwala cieszyć się ruchem i samodzielnością.

Oferta dla sportowców – przyda się każdemu, kto wymaga od swojego ciała ciągłej sprawności na wysokim poziomie podczas treningów, ale też tym, którzy wracają do zdrowia po kontuzji. W formie profilaktyki stosujemy masaże sportowe i techniki rozluźniające najbardziej eksploatowane partie ciała (praca powięziowa, FDM). Zachowanie dobrego ukrwienia, odżywienia i elastyczności tkanek jest niezbędne dla dobrego ich działania podczas wysiłku oraz szybkiej regeneracji po intensywnym treningu. Rehabilitacja sportowa niezbędna jest także podczas powrotu do sprawności i treningów po kontuzjach, zabiegach chirurgicznych czy przeciążeniach.

Poprawa postawy dla dorosłych – terapia korekcyjna wad postawy. Skierowana jest zarówno do osób, u których dysfunkcje rozwinęły się już w dzieciństwie i okresie wzrostu, jak i do tych, u których rozwinęły się one w wieku późniejszym, np. w konsekwencji długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Często dzieje się tak, gdy zmuszeni jesteśmy do pracy w określonym ułożeniu ciała, przyjmujemy je nawykowo, bądź uciekając przed bólem. Celem pracy nad postawą w wieku dorosłym może być zarówno eliminacja bólu, jak i poprawa estetyki ciała. Terapia obejmuje:
- pracę na tkankach – rozluźnienie tych nadmiernie napiętych, blokujących części ciała w złym ułożeniu, a także aktywizację mięśni osłabionych, niezdolnych do prawidłowego wykonania swojej pracy,
- reedukację w zakresie czucia postawy – pacjent uczy się na nowo czuć swoje ciało i ułożenie jego elementów względem siebie; które pozycje są prawidłowe, a które szkodliwe,
- wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy.

Pauza dla zestresowanych i zabieganych – chwila oddechu niezbędna jest każdemu, bez względu na to, jak bardzo jesteśmy zabiegani. Łatwiej i wydajniej działamy, gdy ciało jest odprężone, nerwy zrównoważone, a umysł ma czas na wyciszenie i odpoczynek od codziennego zgiełku. Można osiągnąć to przez techniki relaksacyjne, masaż, naukę wyciszenia, ćwiczenia oddechowe, niektóre techniki terapii cranio – sacralnej. Czas dla siebie pomaga odzyskać witalność i dobre samopoczucie.

Zobacz też:

Kinezyterapia

Zajęcia grupowe

Masaż

Laseroterapia

Taping