Epidemia SARS-CoV-2 trwa i wiele wskazuje, że tak szybko się nie skończy. Jak podaje WHO, koronawirusy to duża rodzina wirusów, które prowadzą do różnorakich chorób, począwszy od klasycznego przeziębienia, poprzez poważniejsze choroby jak zespół oddechowy, czy ciężka niewydolność oddechowa (SARS). W Polsce na dzień 06.01.2021, zachorowało już 1 344 763, a wyzdrowiało 1 087 744.

Coraz częściej zgłaszają się do nas ozdrowieńcy, którzy narzekają na spadek wydolności fizycznej. Dotyczy to nie tylko pacjentów, którzy przeszli chorobę z ciężkimi objawami, ale również te osoby, które pokonały wirusa bez większych problemów. I tu pojawiamy się my - fizjoterapeuci! Bo rehabilitacja nie zajmuje się tylko bólami kręgosłupa, czy usprawnianiem po zabiegach operacyjnych. To także pomoc w powrocie do sprawności po chorobach układu oddechowego.

Zadyszka po wejściu na 1. piętro lub po krótkim spacerze? To znak, że trzeba zabrać się za swoje zdrowie! Jak we wszystkim, najważniejsza jest edukacja. Świadomość swojej choroby to pierwsza linia obrony. Nie znamy jeszcze do końca długotrwałych powikłań po COVID-19, ale na pewno nauka prawidłowego oddychania różnymi sposobami, efektywnego kaszlu lub pozycji ułożeniowych ułatwiających odksztuszanie pomoże pokonać tego niewidzialnego przeciwnika.

Trening oddechowy z ogólnokondycyjnymi ćwiczeniami fizycznymi pozwala osiągać najlepsze efekty terapeutyczne takie jak: poprawa kondycji, łagodzenie duszności, wzmocnienie siły mięśni, usprawnienie równowagi i koordynacji ruchowej, poprawa sprawności umysłowej (dotlenienie mózgu), redukcja stresu i poprawa nastroju, wzmocnienie pewności siebie, odzyskanie energii.

Niejednokrotnie wspominałyśmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego, nawet jak nie przechorowałeś koronawirusa, warto zapoznać się z metodami radzenia sobie z dolegliwościami wywoływanymi przez niego. Jeżeli jesteś w trakcie choroby, zachęcamy do zapoznania się z informatorem opublikowanym przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Link do pobrania podajemy poniżej. W publikacji znajdziemy ułożenia ułatwiające oddychanie, trening do wykonania samodzielnie w domu, instrukcje postępowania po intubacji, techniki poprawiające logiczne myślenie oraz zdolność skupienia uwagi.

Wszystkich ozdrowieńców (i nie tylko!) zapraszamy do naszego Centrum Rehabilitacji mieszczącego się przy ul. Świętojańskiej 32/13 w Gdyni, gdzie pomożemy uporać się Wam z kłopotami zdrowotnymi. Pamiętajcie: DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka!

Pobierz poradnik - Kliknij tutaj