Podczas gabinetowej pracy z pacjentami często słyszymy pytanie: „Z tym też może Pani coś zrobić?”. Od słowa do słowa dowiadujemy się o różnych dolegliwościach, z którymi zmagają się nasi klienci. Bardzo często są oni przekonani, że „tak już jest” i „na to już nic nie da się poradzić”. Wynika to z braku informacji na temat schorzeń, z jakimi pracują fizjoterapeuci, poza bolącymi plecami, kolanami, czy szyją.

W dzisiejszym świecie coraz więcej mówi się o stresie i jego wpływie na nasze zdrowie. Warto wiedzieć, że sam w sobie, do pewnej zdrowej granicy, napędza nas do działania. Natomiast po jej przekroczeniu staje się destruktywny. W jaki sposób pomoże fizjoterapeuta? Pierwszym i najpopularniejszym narzędziem walki ze stresem w naszych rękach jest masaż – idealnie znosi napięcia nagromadzone w ciele. Są jednak również inne metody: techniki wyciszające, pochodzące z terapii czaszkowo – krzyżowej, techniki relaksacyjne, oddechowe, czy niezawodna aktywność fizyczna. Pamiętajmy, że wynikiem walki ze stresem jest nie tylko redukcja jego odczuwania w sposób świadomy. Panując nad nim, zmniejszymy także dolegliwości, które potrafi powodować, np. bóle głowy, brzucha i inne choroby psychosomatyczne.

Gdy o bólu głowy mowa… A właściwie napięciowych, migrenowych i innych, nieznanego pochodzenia bólach głowy – z tym również można walczyć inaczej niż tylko kolejnymi tabletkami! Zniesienie napięcia i poprawa krążenia w obrębie czaszki, szyi, klatki piersiowej mogą okazać się zbawienne w pracy z tymi dolegliwościami. Pomożemy także, gdy ból czy dyskomfort nie dotyczy po prostu głowy, a zawęża się do mniejszych rejonów (np. stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni biorących udział w gryzieniu, krtani – uczucie ściśniętego gardła, nawracające infekcje, skroni - szumy uszne). Niektóre metody wykorzystywane w obrębie czaszki bywają pomocne jako uzupełnienie leczenia nawet w przypadku bezsenności, czy depresji.

Spoglądając poniżej głowy, trafiamy na szyję oraz klatkę piersiową, czyli rejony ściśle związane z oddychaniem. Niemal u każdego, kto doświadcza chorób układu oddechowego, takich jak np. astma, POChP, powikłania po zapaleniu płuc czy – niestety najbardziej na czasie - po COVID-19, prędzej czy później dochodzi do zaburzenia rytmu oddechowego. Co za tym idzie, do zmiany biomechaniki ciała i ciśnień wzdłuż kolumny kręgosłupa oraz w jamach ciała (klatka piersiowa, jama brzuszna, miednica). To z kolei skutkować może wieloma dolegliwościami, z których najczęstsze to bóle szyi, pleców, problemy trawienne, obrzęki.

Nieprawidłowy oddech to tylko jedna z możliwych przyczyn zaburzeń pracy układu pokarmowego. Nawracające biegunki, zaparcia, wzdęcia, zgaga, refluks – to tylko niektóre z problemów, z którymi zmaga się bardzo wiele osób. Niewiele spośród nich zdaje sobie sprawę, że mogą otrzymać pomoc w gabinecie fizjoterapii. Coraz więcej terapeutów poszerza swoje kompetencje w kierunku leczenia (lub wspomagania leczenia) tego rodzaju schorzeń. W pracy tej – w zależności od potrzeb – skupić możemy się na samych narządach wewnętrznych bądź poprawiać pracę większego rejonu ciała, jako kompleksu odpowiadającego za ich funkcjonowanie.

Dalej, a właściwie niżej znajduje się miednica. Najczęściej trafnie kojarzona z pęcherzem, organami rozrodczymi i aparatem wydalniczym. W jakich dolegliwościach tego obszaru ciała może ulżyć fizjoterapeuta? Nietrzymanie moczu, nawracające infekcje dróg moczowych, silne bóle miesiączkowe, bóle podczas współżycia czy wydalania - to znów tylko część przykładów, na które można wskazać. Podobnie jak we wcześniejszych schorzeniach, praca rehabilitanta opiera się na konkretnych strukturach lub większym odcinku ciała.

Patrząc bardziej całościowo, uwzględnimy układ krążenia oraz limfatyczny. Wiecznie zimne dłonie i stopy, drętwienie rąk lub nóg, skurcze mięśni, siniaki, krwiaki, obrzęki: limfatyczne, w przebiegu niewydolności żylnej i inne. Tak, tym przypadłościom także da się zaradzić! Podczas terapii najczęściej pracujemy równocześnie z układem krążenia oraz mięśniami i innymi strukturami, które na niego wpływają. Niemniej istotny jest tutaj oddech, ponieważ te dwa układy (krążeniowy i oddechowy) są ze sobą ściśle powiązane. Poprzez pracę z nimi poprawić możemy także czucie w określonym rejonie ciała, a nawet - w szerszym ujęciu - wspomóc ogólną odporność organizmu!

Fizjoterapia wciąż się rozwija, wraz z postępami badań, na wielu płaszczyznach. Z roku na rok ma do zaoferowania coraz więcej. Pamiętajmy, że czasem wystarczy zapytać odpowiednią osobę, by dowiedzieć się, jak uzyskać pomoc.

Dlatego zapraszam na bezpłatne konsultacje z fizjoterapeutą w Centrum Rehabilitacji przy Fundacji FLY w Gdyni, ul. Świętojańska 32/13. Można zarejestrować się telefonicznie pod numerem 798 179 942.